لیزر پالسی چیست؟

لیزر پالسی چیست؟

در انیجا میخواهیم در مورد اینکه لیزر پالسی چیست؟ اطلاعاتی را به شما گزارش دهیمزمانی که لیزرهای پالسی فوق کوتاه[۱] (USP)، لیزرهای فوق سریع نیز نامیده می شوند، در کاربردهای صنعتی متداول شده اند، کاربردهای شکل دهی باریکه[۲] با استفاده از المان های اپتیکی پراشی[۳] DOEs)) بسیار چالش انگیز شده است؛ مخصوصاً از زمانی که لیزرهای فمتوثانیه بسیار سریع، جایگزین لیزرهای USP پالسی نانوثانیه ای شده اند.

با استفاده از نرم افزار شبیه سازی فیزیکی- اپتیکی VirtualLab که توسط شرکت بین المللی LightTrans آلمان تولید شده است (www.lighttrans.com) و بسیاری از انواع DOE (شامل تقسیم کننده ها[۴] و شکل دهنده های[۵] باریکه اپتیکی) را در خود جای داده است، تیمی از محققین در مورد اثر لیزرهای USP بر عملکرد DOE تحقیق کرده اند.
نتایج تحقیقات بدین صورت بوده است که اثرات بر روی اغلب DOE های شکل دهنده باریکه قابل چشم پوشی بوده است
اما در تقسیم کننده های باریکه با زاویه بزرگ مانند توری های پراش، اثرات رنگی نامطلوب قابل توجهی مشاهده شده است.

اساس DOE

در بسیاری از کاربردها، DOE برای انجام یکسری عملکرد اپتیکی خاص که توسط المان های بازتابی یا شکستی معمول امکان پذیر نیست، بکار گرفته می شوند.
در مقایسه با المان های عبوری شکستی بعضی از مزایای DOE­ ها شامل رد اثر[۷] جزئی،
عملکرد اپتیکی چندگانه بر روی یک المان، دقت زاویه­ ای بالا، ضخامت کم و پاشندگی زمانی کم است.

نحوه عملکرد بدین صورت است: برای یک باریکه فرودی موازی، باریکه خروجی، DOE را با شدت و زاویه جداسازی مشخص طراحی شده ترک می کند. بوسیله شکل دهنده های باریکه، باریکه لیزر به صورت لکه ای که اندازه و شکل آن مهندسی شده است، متمرکز می شود. کاربردهای متداول DOE شامل سیستم های پزشکی، علم اندازه گیری، کاربردهای علمی- تحقیقاتی و به خصوص تکنیک های شکل دهی و همگن سازی باریکه مورد نیاز در فرآوری مواد است [۱].

علی رغم اینکه DOE ها همه کاره و مقاوم هستند، به شدت چندفامی بوده و عملکردشان به طول موج نور وابسته است [۲]. این امر زمانی بارزتر است که با لیزرهای USP کار شود؛ زیرا این گونه لیزرها ممکن است بدلیل عرض پالس کوتاهشان، مشخصه طیفی غیرمعمول داشته باشند. بازه طیفی وسیع USP در هنگام استفاده از DOE ها می تواند بر شکل دهی باریکه اثرگذار باشد زیرا طول موج آن ها با طول موج کاری که DOE برای آن طراحی شده، متفاوت است. این امر ایجاب می کند که شبیه سازی را برای طیف گسترده ای از طول موج انجام داده تا شکل لکه نهایی پیش بینی شود.

شکل دهی و تقسیم باریکه

محصولات DOE به دو خانواده اصلی دسته بندی می شوند: تقسیم کننده های باریکه و شکل دهنده های باریکه. تقسیم کننده های باریکه، DOE هایی هستند که برای تقسیم یک باریکه لیزری به چندین باریکه با توان و زاویه انتشار مختلف، بکار می روند.
تقسیم کننده باریکه بر اساس الگوی پراش سطح قطعه، می تواند یک آرایه یک بعدی از باریکه (۱×N) و یا یک ماتریس دو بعدی از باریکه­ (M×N) ایجاد کند. تقسیم کننده های نوری برای نور تکفام بکار می روند
و برای یک طول موج و زاویه جداسازی مشخص بین باریکه های خروجی طراحی می شوند.

شکل دهنده های باریکه نوری، DOE هایی هستند که برای تبدیل باریکه لیزر فرودی با پروفایل نزدیک به گوسین به لکه ای با توزیع شدت دایره ای، مستطیلی، مربعی، خطی و یا اشکال دیگر با لبه های تیز در صفحه کاری بکار می روند.
توزیع شدت یکنواخت که توسط شکل دهنده های باریکه بدست می آید،

برای خرید دستگاه لیزر موهای زائد میتوانید از ونوس اسکین دستگاه مورد نظر را انتخاب و خرید نمایید

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *